“Мистецтво в країні війни” — це перше грунтовне кінодослідження стану українського мистецтво з початку повномасштабного вторгнення. Ми намагались дати відповідь на хвилююче для нас самих питання: яке ж місце митця у воюючій країні?
Документальними героями фільмів стали Алевтина Кахідзе, Літографська майстерня “30”, Світлана Поваляєва, Андрій Будник та студенти, Катерина Косьяненко, В’ячеслав Снісаренко, Александер Кроліковські, Олеся Джураєва, Олексій Шмурак, Антон Логов, Тарас Полатайко, Олег Смаль, Михайло Бокотей та студенти, Любко Дереш, Матвій Вайсберг, Олексій Сай, Ольга Пілюгіна, Олександр Смирнов, Денис Циперко, Тіберій Сільваші, Олександр Микитенко, Інна Ковалишена, Олександр Щетинський, Світлана Карунська, Гамлет Зіньківський
Команда проєкту:
Ідея: Павло Липа
Продюсери: Костянтин Кляцкін, Сергій Малярчук
Режисери: Павло Липа, Костянтин Кляцкін, Олег Чорний, Іван Сауткін, Ілля Єгоров, Ганна Ярошевич, Крістіна Люльченко
Оператори: Данило Чупрін, Павло Липа, Сергій Стеценко, Денис Токарев, Ілля Єгоров, Іван Сауткін, Валерія Павлічук
Композитор: Антон Байбаков
Звукорежисери: Василь Явтушенко, Павло Мельник, Андрій Рижов, Антон Бржестовський
Режисери монтажу: Павло Липа, Денис Токарев, Костянтин Кляцкін, Ілля Єгоров, Іван Сауткін, Генадій Хмарук
Копірайтери: Марія Балабанова, Стас Васильєв
Арт-консультантка: Катерина Липа
Дизайнерка: Юлія Кунщикова
Алевтина Кахідзе — українська художниця, перформерка, кураторка, дизайнерка і садівниця.
Коли почалося російське вторгнення, вона перебувала на Київщині. Там щодня спостерігала за наближенням військ окупантів.
Свої емоції, думки та спостереження цього періоду художниця перетворила на мистецький щоденник.
Літографська майстерня «30» – це єдина незалежна відкрита літографічна студія в Україні. Вона об’єднує трьох художників-графіків з Києва: Тараса Коблюка, Ніну Савенко та Алісу Гоц.
З початком війни вони долучилися до волонтерства, а через деякий час повернулися до творчості.
Як вилити свій біль на папір, та про що і з ким говорити малюнками?
Світлана Поваляєва – поетеса, письменниця, журналістка, активістка, волонтерка.
Протягом повномасштабного вторгнення вона перебуває у Києві. А обидва її сини вступили до лав Територіальної оборони.
Після загибелі у бою молодшого сина, відомого активіста Романа Ратушного, вона зібрала всю волю в кулак, щоби продовжувати громадську діяльність та мистецьку практику.
Андрій Будник – київський художник-графік, викладач графічного дизайну в Київському національному університеті культури і мистецтв. Після 24 лютого виїхав із дружиною в Козятин.
Андрій підтримував зі своїми студентами постійний зв’язок. Дехто з них був в окупації, дехто — кілька тижнів провів у підвалі, ховаючись від обстрілів.
Разом, як мистецька група, вони започаткували графічний онлайн-проєкт, де створювали плакати, що відображали їхній художній погляд на війну.
Катерина Косьяненко – українська художниця, живописиця, графікиня, сценографка.
Учасниця численних європейських виставок провела два тижні під обстрілами на київській Троєщині. Згодом — переїхала до Чернівців у нову майстерню.
Що змінилось у роботах Катерини з війною, чому вона любить панельні будинки та чому важлива щирість у роботі?
В’ячеслав Снісаренко — київський художник-графік. Раніше з майстерні над Хрещатиком він спостерігав військові паради, а тепер — слухає виття сирен повітряної тривоги.
Як митець може протидіяти російській пропаганді та чи може війна вбити потребу творити?
Александер Кроліковські — український художник-концептуаліст.
Народився у Донецьку, відбувся як митець в Криму, а зараз мешкає у Вишгороді. Александер каже, що багатьом він здається космітом, але ставиться до цього нормально.
Як фотографувати Землю? До чого призводить постмодерн? Як витримати волонтерство у морзі? Про все це — у новій серії «Мистецтва в країні війни».
Олеся Джураєва – відома у світі київська художниця-графікиня. Її виставки проходять по всьому світу, а знавці та знавчині мистецтво легко впізнають унікальну техніку.
У перші дні війни Олеся евакуювалася до заміського
будинку в Черкаській області та почала використовувати для нової серії гравюр підручні способи: звичайні землю та дерева.
Олексій Шмурак — київський композитор і саунд-артист. Він досліджує перформанс, класичну, сучасну академічну та експериментальну музику, веде власний курс лекцій.
У новій серії «Мистецтва в країні війни» Олексій розповідати як пояснювати сучасну академічну музику, чому без розуміння контексту не може бути діалогу та про національну ідентичність у музиці.
Антон Логов – художник, який використовує змішані техніки у своїх інсталяціях, відео та живописі.
Разом із родиною він виїхав з Києва до віддаленого села в Карпатах – і почав створювати малюнки про війну та український спротив.
Тарас Полатайко – українсько-канадський художник. Повернувся до рідних Чернівців у 2014-му та створив перший місцевий простір сучасного мистецтва – «Бункер».
Як перетворити галерею на волонтерський центр, збирати допомогу біженцям та військовим, пояснювати неетичність пропозицій «примирення» між українцями й росіянами та використовувати мистецтво як терапію?
Олег Смаль – відомий український художник-карикатурист.
Війна змотивувала його зосередитися на політичній сатирі, а ще – на об’єднанні українських карикатуристів для протистояння російській пропаганді.
Михайло Бокотей – львівський митець прикладного мистецтва та куратор. Основний напрямок його творчості – гутне скло.
Як зберегти унікальну місцеву традицію гутного скла? Як провести міжнародний симпозіум під час війни онлайн і без світла? Та чим є мистецтво для художника?
Любко Дереш – знаний український письменник. Він почав творчий шлях ще до повноліття та стрімко завоював популярність.
Повномасштабне вторгнення Дереш зустрів у Києві, де і залишається досі. Тут він продовжує вивчати через свою творчість прояви людської психіки. Зокрема ті, які запустила війна.
Живописні та графічні роботи Матвія Вайсберга знаходяться в музеях і галереях Києва, Вільнюса, Чикаго, Берліна, Берклі та багатьох інших міст, а також у приватних колекціях по всьому світу.
Як сто аркушів чорного паперу надихнули на новий мистецький проєкт? Як об’єдналися давньогрецькі статуї та червоні лінії? Що таке актуальне мистецтво?
Олексій Сай – український художник, викладач, громадський активіст. Створив власну техніку Excel-art — малювання за допомогою офісної програми. Від першого ж дня повномасштабного вторгнення Олексій включився у роботу на культурному фронті, створюючи плакати, відео, малюнки на тему війни.
Його відеоробота «6400 кадрів» зі свідоцтвами російських воєнних злочинів було показане у галереях Європейського та Великобританського парламенту, штаб-квартири НАТО, ООН та інших інституцій.
Ольга Пілюгіна – художниця-ткаля, дослідниця, викладачка, носійка унікальних традицій рослинного килимарства селища Решетилівка Полтавської області.
Російська агресія не змогла змусити Ольгу виїхати з рідної землі, але поставила перед мисткинею нові виклики: як зберегти унікальну колекцію робіт та змусити себе повернутися до улюбленого заняття.
Олександр Смирнов – скульптор, який працює з деревом.
Під час війни Олександр почав створювати графічні роботи, адже графіка дозволяє швидко реагувати на події та передавати емоції. А оскільки під рукою був пінопласт, то винайшов авторську техніку друку.
Денис Циперко — український концепт-артист, працював із Marvel та іншими гігантами світової індустрії візуальних розваг.
Ми говорили про роль творчості та переваги 3D-арту, але більше – про те, як війна проявила найважливіше у стосунках із людьми.
Тіберій Сільваші – художник, куратор, теоретик живопису, класик українського мистецтва.
Ми говорили про вічне і швидкоплинне: про нову реальність, у якій прокинулися 24 лютого; про те, що об’єднує нас усіх; про дрібниці, які дозволяють побачити ціле та плинність роботи живописця.
Олександр Микитенко – український скульптор. Любить роботи корейських, японських і китайських художників, створює скульптури в стилі, наближеному до кіберпанку.
Одна з їх особливостей – наявність світлових елементів.
Як митець підтримує сталий емоційний стан для творчості, наскільки це виснажливо, і як наука поєднується з мистецтвом
Інна Ковалишена – історикиня, письменниця, сценаристка, блогерка. Два роки тому вийшла її перша книжка «Крута історія України. Від динозаврів до сьогодні», яку минулого року придбав британський підрозділ видавництва Scholastic.
«Крута історія України» англійською вийде навесні. А ми поспілкувалися про важливість знання історії, про те, як говорити про Україну зі світом і з новими поколіннями, та про роль мистецтва у суспільстві.
Олександр Щетинський – відомий у світі український композитор. З 2018-го викладає в Харківському національному університеті мистецтв імені І. П. Котляревського.
У новій серії «Мистецтва в країні війни» показуємо та розповідаємо про те, як вплести мелодику народних пісень у сучасний твір, як нагадати музичними інструментами звуки сирени, що відчуває композитор, коли його твір грають разом із творами класиків, та як відновлюється після обстрілів консерваторія.
Світлана Карунська – скульпторка з Києва. У творах використовує матеріали, які можуть здаватися не зовсім характерними для скульптури – папір, картон, кольорову смальту, фарбу.
З мисткинею говорили про значення українців та України для світу, внутрішні пошуки та становлення митця/мисткині, про складнощі, які виникають у жінок-скульпторок, та про символічне значення мистецтва.
Гамлет Зіньківський – стріт-артист і художник з Харкова. Його вуличні роботи стали своєрідною візитівкою міста, але це не вберігає митця від бурхливих суперечок з комунальниками.
Малюнки Гамлета, створені під час війни, підтримують харків’ян, дякують військовим та волонтерам та надають упевненості, що місто стоятиме незламно. Як і вся Україна.